Aktualności

Sieć 5G – kiedy na dobre ruszy w Polsce i jak się sprawdza za granicą ?

Artykuł / 19.10.2021

Sieć 5G – kiedy na dobre ruszy w Polsce i jak się sprawdza za granicą ?

Prawie z 2-letnim opóźnieniem w Polsce najprawdopodobniej ruszy w końcu rozdzielanie docelowych częstotliwości umożliwiających działanie sieci 5G.

Na przełomie lutego oraz marca 2021 roku Speedcheck wyliczył medianę ze wszystkich wykonywanych wówczas pomiarów prędkości sieci. Ostateczne zestawienie uwzględniało wyłącznie te kraje (wyodrębniono ich dokładnie 19), w których końcowy wynik pobierania wynosił nie mniej niż 35 Mb/s. Polska ze średnią szybkością 35,08 Mb/s znalazła się wówczas na ostatnim miejscu w zestawieniu, z wartością nieznacznie mniejszą niż Hongkong (35,45 Mb/s) oraz Tajlandia (37,5 Mb/s).

W Polsce pierwsze zapowiedzi na aukcję sieci 5G miały miejsce ponad dwa lata temu. Wówczas mówiono, że częstotliwości trafią do operatorów już w 2020 roku – tak aby zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej do końca 2020 roku minimum jedno miasto miało w pełni uruchomioną sieć 5G, a do roku 2025 według zamierzeń mają być nią pokryte obszary miejskie oraz główne szlaki transportowe.

W październiku 2021 roku w Polsce po ponad roku od momentu zaprezentowania nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa oraz prawie dwóch latach od anulowania aukcji na sieć 5G – głównie z przyczyn pandemii Covid-19 – pojawiła się długo wyczekiwana przez rynek nowelizacja ustawy o KSC. Według polskiego rządu ustawa ma wejść w życie z początkiem 2022 roku i jest ona konieczna, aby ogłosić nową aukcję na częstotliwość sieci 5G, która wpłynie w znaczący sposób na zmiany na rynku teleinformatycznym.

Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa w pierwszej kolejności trafiła do Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Jedną z najważniejszych zmian w projekcie jest powołanie spółki Polskie 5G przez wyznaczonego operatora strategicznego wraz z PFR. Powołana spółka według ustaleń będzie operatorem 5G na częstotliwościach 703-733 MHz oraz 758-788 MHz.

Co znajdzie się w projekcie nowelizacji ustawy?

Według Janusza Cieszyńskiego sekretarza stanu i pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa najważniejszą zmianą w nowelizacji jest utworzenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa. Oznacza to około 0,5 mld finansowania na rzecz cyberbezpieczeństwa, a dokładniej – inwestycje w sprzęt, infrastrukturę i ludzi.

Duże emocje wzbudzają  przepisy dotyczące dostawców wysokiego ryzyka,  ponieważ kontrowersyjną pozostaje kwestia, która – prawdopodobnie – objęłaby m.in. firmę Huawei.

Nowelizacja przewiduje wprowadzenie postępowania w sprawie uznania dostawcy sprzętu lub oprogramowania dla podmiotów KSC za tzw. dostawcę wysokiego ryzyka. Podmiot uznany za dostawcę wysokiego ryzyka na wycofanie sprzętu lub oprogramowania będzie miał 7 lat od wydania decyzji administracyjnej, z kolei dla dużych przedsiębiorstw ten czas będzie wynosił 5 lat.

Wskazany operator strategiczny sieci bezpieczeństwa będzie musiał realizować zadania w ramach tworzenia sieci na rzecz „obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego w aspekcie telekomunikacyjnym. OSSB będzie również zobowiązany wraz z Polskim Funduszem Rozwoju do utworzenia spółki kapitałowej, która będzie pełniła funkcje operatora ogólnopolskiej hurtowej sieci, na częstotliwościach z zakresu 703-733 MHz oraz 758-788 MHz.

 

Tymczasem za granicą wielkie giganty myślą już o 6G

Według danych ze serwisu Statista pomimo iż standard mobilnej łączności szerokopasmowej 5G został wprowadzony stosunkowo niedawno, w krajach tj. Chiny, USA, Japonia i Korea Południowa są wydawane pierwsze aplikacje dla technologii 6G. Jednak według danych Open Signal, wszystkie te kraje wciąż mają przed sobą jeszcze długą drogę w rozpowszechnieniu szerokiego zasięgu sieci 5G.

Korea Południowa i Stany Zjednoczone są liderami pod względem opłat za 6G, zapewniających najwyższe pozycje pod względem dostępności 5G. Jednak w czasie, gdy naród wschodnioazjatycki zajmuje pierwsze miejsce pod względem opłat za 6G, jego użytkownicy jeszcze w sierpniu 2021 roku mogli połączyć się z siecią 5G tylko przez 28,1% czasu użytkowania. W Stanach Zjednoczonych użytkownicy byli w stanie utrzymać połączenie 5G tylko przez jedną piątą całkowitego czasu korzystania z mobilnej sieci szerokopasmowej. Z drugiej strony, wszystkie kraje o najwyższej dostępności 5G również wykazywały prawie pełne pokrycie usługą sieci 4G w 2020 roku, przy czym najniższym jest Arabia Saudyjska z 86%. Ponieważ dostęp do sieci 5G zależy od technologii 4G lub LTE+, zanim użytkownicy  będą mogli nawiązać połączenie 5G, muszą najpierw połączyć się z siecią 4G, chociaż wdrażanie autonomicznej wersji standardu rozpoczęto już w niektórych krajach.

Andre Fuetsch, dyrektor techniczny ds. usług sieciowych w AT&T, w e-mailowym oświadczeniu napisał dla Reuters, że 5G „jest wciąż na wczesnym etapie swojego cyklu życia i jest rozwijane i ulepszane dzięki ciągłym inwestycjom i innowacjom”. Tak więc, nawet po złożeniu wniosków patentowych na 6G, najnowsza mobilna technologia szerokopasmowa ma jeszcze dużo czasu na nadrobienie zaległości: według raportu firmy Samsung od pierwszego patentu do komercjalizacji potrzeba średnio około dziesięciu lat .

 

#cyfrowa gospodarka #5G #cyfryzacja #technologia

/kontakt/deklaracja-dostepnosci/polityka-prywatnosci/