Aktualności

Postanowienia noworoczne- czy są przereklamowane?

Artykuł / 05.01.2022

Postanowienia noworoczne- czy są przereklamowane?

Koniec grudnia to dla wielu ludzi czas podsumowań wydarzeń minionego roku i zamykanie pewnych etapów w swoim życiu, a także lista planów czekających na realizację w nadchodzącym nowym roku.

W ostatnich latach bardzo popularne staje się robinie noworocznych postanowień zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym. Część osób zapisuje je sobie jako ważne punkty przewodnie na najbliższy rok, a część woli podzielić się nimi z bliskimi bez wyznaczania konkretnego harmonogramu ich realizacji. Zdążają się też tacy, którzy uważają to za działanie przereklamowane.

SW Research w styczniu 2021 roku zrealizował dwa niezależne badania omnibusowe na temat postanowień noworocznych Polaków. Każde z badań zostało zrealizowane metodą CAWI na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

Wykres postanowienia noworoczne 2021

Źródło: Wykres z portalu SW Research- Aktualności

Najwyżej na liście popularności postanowień noworocznych znajduje się poprawa aktywności fizycznej, na którą wskazuje blisko 40% ankietowanych. Na drugim miejscu najchętniej wybieranych odpowiedzi znajduje się motywacja do oszczędzania pieniędzy (37%). Blisko co trzeci (32%) dorosły Polak jako postanowienie na 2021 roku wskazał zdrowy i świadomy styl odżywiania. W pierwszej dziesiątce listy znalazło się również postanowienie dotyczące zaszczepienie się przeciw COVID-19 – wskazał tak prawie co piąty respondent (18 %). O blisko 1/3 dłuższe listy planów na nowy rok tworzą kobiety niż mężczyźni. Zróżnicowanie można też zaobserwować, biorąc pod uwagę wiek respondentów – Polacy mający mniej niż 35 lat tworzą znacznie więcej postanowień w porównaniu do badanych ze starszych kategorii wiekowych. Dużą rolę odgrywa także wykształcenie – plany noworoczne chętniej są tworzone przez osoby z wykształceniem wyższym lub średnim –  w tej grupie średnio 15% nie ma żadnych postanowień. Natomiast w przypadku osób z wykształceniem poniżej średniego ten odsetek jest niemal dwukrotnie wyższy.

Tymczasem na Zachodzie

Wielu Amerykanów nie ukrywa, że 2020 rok był dla nich trudnym czasem i chciało się z nim pożegnać, licząc, że nowy 2021 rok będzie bardziej atrakcyjny. Przełom kalendarza daje im możliwość zastanowienia się nad ostatnimi 12 miesiącami, ale i szansę na rozpoczęcie planowania kolejnych zadań.

Na rok 2021 wielu Amerykanów podejmowało plany głownie o przyjęciu zdrowych nawyków – dotyczących ciała, umysłu i finansów. Według danych ze świątecznego globalnego badania konsumenckiego Statista Global Consumer Survey realizowanego w listopadzie 2020 roku 44% spośród respondentów z USA, którzy stwierdzili, że podejmują jedno lub kilka postanowień noworocznych, wskazało, że chce ćwiczyć więcej. Ponad 40% postanowiło, że w 2021 roku będzie jeść zdrowiej. Popularne postanowienia na 2021 rok krążyły wokół poprawy swojego zdrowia, utraty wagi (31%), czy rzucenia palenia (19%). Prawie co czwarty (24%) respondent z USA postanowił, że chce mniej korzystać z mediów społecznościowych, a co trzeci (34%) po czasie dystansowania się wywołanym pandemią COVID-19 stwierdził, że chciałby w 2021 roku spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Niektóre postanowienia nie schodzą z listy priorytetów od kilu lat zarówno wśród Polaków jak i Amerykanów, więc pewnie spora ich część powtórzy się na listach wielu z nas w 2022 roku. Każdy chciałby być zdrowszy, dlatego postanawia dbać o swoją aktywność fizyczną, zdrowiej się odżywiać, zrzucić zbędne kilogramy i wiele innych. Nie pozostaje nic więcej, jak tylko życzyć wszystkim, aby ich postanowienia na najbliższy 2022 rok  w całości się spełniły.

#2021 #plany noworoczne #2022 #społeczeństwo informacyjne #postanowienia #media społecznościowe

Autor: Mariola Błażej

/kontakt/deklaracja-dostepnosci/polityka-prywatnosci/