Aktualności

Postanowienia noworoczne 2023 –  Polacy vs. Amerykanie

Artykuł / 29.12.2022

Postanowienia noworoczne 2023 –  Polacy vs. Amerykanie

Postanowienia noworoczne ostatnimi czasy przeniknęły do świata reklamy, kultury i stają się nieodłącznym elementem przełomu grudnia i stycznia.

Grudzień to nie tylko czas mikołajkowo-świątecznych wydarzeń, rodzinnych spotkań, choinki i prezentów, ale to także czas podsumowań. Koniec grudnia wielu ludziom kojarzy się z chwilą zatrzymania i refleksji, zakończeniem pewnego etapu i nowym początkiem. Wielu z nas zadaje sobie wtedy pytanie: co mi się w danym roku udało zrealizować? Ile z noworocznych postanowień spełniłem? Niestety, bilans nie zawsze wypada po naszej myśli. Czemu tak się dzieje? Z jednej strony bardzo często stawiamy sobie nierealne cele, z drugiej zaś – zapominamy o tym, że sama motywacja nie wystarczy, aby zrealizować cele; ważne są także wytrwałość, cierpliwość i samodyscyplina.

Z danych sieci inwestowania społecznego eToro, która w 2022 roku zapytała 2 tysiące dorosłych Polaków o ich listę planów na nowy rok, wynika, że 72% respondentów ma noworoczne postanowienia. Na pierwszym miejscu na liście jest zadbanie o zdrowie i samopoczucie. 40% ankietowanych skupi się na celach finansowych. W tym kontekście Polacy najczęściej wskazują na: oszczędzanie na ważny zakup (39%), podjęcie dodatkowej pracy w celu zwiększenia dochodów (39%), lepsze radzenie sobie z budżetem (37%) czy rozpoczęcie inwestowania w swoją przyszłość (35%),

Natomiast z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez SW Research wynika, że większość najpopularniejszych postanowień na rok 2022 można  sprowadzić do kwestii dbania o ciało i swoje zdrowie. Kolejne kategorie dotyczyły  oszczędzania i podróży. Postanowienia noworoczne, które cieszyły się największym zainteresowaniem, to: zwiększenie poziomu aktywności fizycznej (38%), oszczędzanie (37%), zdrowe odżywianie (32%), zrzucenie zbędnych kilogramów (30%),  poprawienie jakości snu i wypoczynku (22%).  Ponad co piąty respondent jako plan na 2022 rok wybrał wyjazd na wakacje marzeń. Co piąty chciałby także czytać więcej książek i jeść mniej słodyczy (21%).

 

Najważniejsze postanowienia noworoczne Ameryki na 2023 rok

Według Statista Global Consumer  plan zdrowszego życia po raz kolejny jest głównym celem Amerykanów, którzy podjęli postanowienia na 2023 rok. Postanowienie wykonywania większej ilości ćwiczeń (52%), zdrowszego odżywiania (50%) oraz zrzucenie kilogramów (40%) to trzy najważniejsze postanowienia noworoczne w Stanach Zjednoczonych.

W roku 2022, który charakteryzował się na całym świecie wysoką inflacją, postanowienie o oszczędzaniu pieniędzy znalazło się na czwartym miejscu, tę odpowiedź wybrało 39% respondentów. Popularne postanowienia, takie jak poświęcanie większej ilości czasu dla rodziny i przyjaciół (37%), a zmniejszenie czasu spędzanego w mediach społecznościowych (20%), znalazły się wysoko w zestawieniu odpowiedzi. Co piąty dorosły Amerykanin chce w przyszłym roku zmniejszyć stres w pracy.

Mniej popularne postanowienia dotyczyły ograniczenia spożywania alkoholu i papierosów oraz zrobienia czegoś więcej dla środowiska, na przykład przejścia na wegetarianizm lub weganizm. Mimo że planuje tak co dziesiąty zapytany, są to ostatnie postanowienia na liście planów noworocznych wśród Amerykanów.

#2022 #Nowy Rok #2023 #plany noworoczne #Polacy

Autor: Mariola Błażej

/kontakt/deklaracja-dostepnosci/polityka-prywatnosci/