Aktualności

Poczta e-mail w dobie komunikatorów społecznych – czy przechodzi do sfery lamusa?

Artykuł / 28.04.2022

Poczta e-mail w dobie komunikatorów społecznych – czy przechodzi do sfery lamusa?

W czasach powszechnego dostępu do internetu, dynamicznie zmieniają się trendy komunikacyjne. Coraz częściej kontakty międzyludzkie przenoszą się z tradycyjnej poczty elektronicznej na media społecznościowe i komunikatory internetowe.

Pomimo rozwoju znaczenia komunikatorów mobilnych i aplikacji do czatu, poczta e-mail jest integralną częścią codziennego życia online szczególnie w środowisku pracy zawodowej. Jak podają statystki na portalu Statista w 2020 roku, liczba globalnych użytkowników poczty e-mail wyniosła cztery miliardy, a w 2025 roku prognozuje się wzrost do 4,6 miliarda użytkowników.

W 2020 roku na całym świecie codziennie wysyłano i odbierano około 306 miliardów e-maili. Prognozuje się, że liczba ta wzrośnie do ponad 376 miliardów wiadomości e-mail dziennie w 2025 roku. Najnowsze dane branżowe pokazują, że zmieniają się również narzędzia do korzystania z poczty e-mail – trend idzie w kierunku urządzeń mobilnych. W grudniu 2018 roku 43% otwieranych wiadomości e-mail odbywało się za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Udział klientów poczty e-mail na komputerach stacjonarnych wynosił 18%, a poczta internetowa w 2018 roku stanowiła blisko 40% otworzeń. Biorąc pod uwagę dominację urządzeń mobilnych najpopularniejszą aplikacją pocztową była ta dostępna na iPhone’a, odpowiadała za 29% otwarć e-maili w 2021 roku. Na drugim miejscu uplasował się Gmail z 27% udziałem w otwartych kontach. W październiku 2018 roku firma Google zgłosiła 1,5 miliarda aktywnych użytkowników Gmaila na całym świecie.

Według raportu interaktywnie.com zrealizowanego w lipcu 2021 roku ponad połowa (65%) Polaków korzysta z poczty elektronicznej.

Statystyki Eurostatu wskazują, że około 1/3 Polaków nie posiada skrzynki e-mail. Brak skrzynki mailowej to nie tylko rezygnacja z wygody, ale także brak dostępu do wielu usług online. Według europejskiego urzędu statystycznego średnia unijna posiadania poczty e-mail wynosi 73%.

Z badania home.pl „Jak Polacy korzystają ze skrzynek e-mail?”, który został opracowany w oparciu o analizę ponad 2,3 miliona kont pocztowych należących do infrastruktury serwerowej home.pl, wynika, że pojedynczy użytkownik skrzynki wysyła i odbiera rocznie 2524 wiadomości. Użytkownicy poczty e-mail 1 godzinę dziennie spędzają na czytaniu, edytowaniu, odbieraniu i wysyłaniu wiadomości. Najwięcej wiadomości wysyłają na początku tygodnia w poniedziałek (17,6%) i wtorek (19,3%). Największa aktywność użytkowników poczty występuje w godzinach porannych od 9.00 do 12.00. Raport pokazuje również, że użytkownicy najczęściej wysyłają e-maile w dwóch pierwszych (styczeń, luty) oraz dwóch ostatnich miesiącach roku (listopad, grudzień).

 

#internet #komunikacja internetowa #e-mail #poczta elektroniczna #media cyfrowe

Autor: Mariola Błażej

/kontakt/deklaracja-dostepnosci/polityka-prywatnosci/