Aktualności

Płatności bezgotówkowe a bezpieczeństwo

Artykuł / 30.08.2022

Płatności bezgotówkowe a bezpieczeństwo

Płatności zbliżeniowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce i na świecie. Ludzie coraz chętniej z nich korzystają. Stąd wielu z nas nurtuje pytanie, czy popularny PayPass czy NFC są bezpieczne, a może wręcz odwrotnie? 

W 2021 roku ogłoszono wyniki globalnego raportu Visa Back to Business, w którym zaprezentowano rezultaty badania przeprowadzonego wśród kilku tysięcy właścicieli małych firm oraz ich klientów. Z raportu wynika, że płatności zbliżeniowe są postrzegane jako przewaga konkurencyjna. Blisko połowa (44%) konsumentów deklarowała, że nie będzie robić zakupów w miejscach, które oferują wyłącznie metody płatności wymagające kontaktu z kasjerem lub ogólnodostępnym urządzeniem.

Z raportu zrealizowanego przez Instytut Badań Pollster w ramach kampanii: „Warto bezgotówkowo” – na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości – pt. „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021„, wynika, że w okresie od 2019 r. do 2021 r. 6 na 10 Polaków wskazało płatność kartą jako najczęstszą metodę płatności. Najczęściej z tej metody płatności Polacy korzystają, robiąc zakupy w centach handlowych/dużych sklepach (76%) , na stacjach benzynowych (52%) i przy zakupach przez internet (43%). Co ciekawe, deklarowanym powodem, dla którego respondenci nie dokonują transakcji bezgotówkowych, był przede wszystkim brak terminala płatniczego akceptującego kartę (38%). Tylko 7% wskazało, że płaci gotówką dlatego, że obawia się o bezpieczeństwo, płacąc kartą.

Płatności bezgotówkowe to bez wątpienia nowoczesne rozwiązanie, z którego korzysta większość posiadaczy kart płatniczych. Nic też nie wskazuje na to, że preferencje te na przestrzeni lat ulegną zmianie. Dlatego w tym kontekście bardzo ważne jest dbanie o bezpieczne dokonywanie transakcji bezgotówkowych, bo konsekwencje utraty danych w przypadku, gdy karta płatnicza trafi w niepowołane ręce, może być ogromna. Jak podaje NBP, w I kwartale 2022 r., według danych pochodzących od agentów rozliczeniowych, odnotowano 10 502 operacje oszukańcze dokonane kartami płatniczymi na kwotę 6 087 545 zł. W stosunku do poprzedniego IV kwartału 2021 r. liczba oszustw wzrosła o 24,5%, natomiast wartość oszustw wzrosła o 27,0%. Z informacji w raporcie wynika także, iż wśród transakcji oszukańczych duży jest udział transakcji dokonanych kartami wydanymi poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?

Mechanizm płatności zbliżeniowej wygląda bardzo prosto. Kasjer nabija kwotę za zakupy na terminal, a klient zatwierdza ją poprzez przyłożenie do niego swojej karty. Odległość karty od terminala musi wynosić max. 5 cm, aby płatność została dokonana. Taka procedura zapewnia klientom bardzo duże bezpieczeństwo, trudno, aby dane z karty pobrane zostały z dużej odległości i przez przypadek.

Jednakże cyberprzestępcy działają bardzo dyskretnie i udaje im się dosyć często zbliżyć do ofiary na niewielką odległość. Jak się przed tym zabezpieczyć?

Duże znaczenie w kwestii dbania o nasze bezpieczeństwo cyfrowo-finansowe przy płatnościach telefonem ma ochrona urządzeń wykorzystywanych przez użytkowników. W szczególności: szyfrowana transmisja danych, odpowiednie oprogramowanie chroniące przed wirusami i atakami hakerskimi czy proste metody zabezpieczające dostęp do danych urządzenia (np. odblokowywanie za pomocą biometrii).

Jeśli jednak dojdzie do kradzieży Twojej karty płatniczej, pamiętaj o tym, aby szybko zgłosić takie zdarzenie do banku, zmienić PIN do karty. W drugiej kolejności zmień limity płatności zbliżeniowych. Limity narzucane przez bank zwykle zastrzegają, że po przekroczeniu kwoty 150 zł przy kolejnych płatnościach należy podać PIN. Większym zagrożeniem w przypadku kradzieży są dane CVC i numer karty, stąd tak ważny jest w pierwszej kolejności kontakt z bankiem.

#karty płatnicze #płatności #płatności bezgotówkowe #finanse #bezpieczeństwo

Autor: Mariola Błażej

/kontakt/deklaracja-dostepnosci/polityka-prywatnosci/