Aktualności

Nowy Rok- jak wygląda świętowanie w Polsce i za granicą

Artykuł / 30.12.2021

Nowy Rok- jak wygląda świętowanie w Polsce i za granicą

W polskiej tradycji na dobre już zagościł zwyczaj świętowania 31 grudnia z toastami, fajerwerkami oraz składaniem rodzinie i znajomym życzeń. Jednak mało kto wie, że to tradycja stosunkowo nowa. Na świecie istnieją różne sposoby witania Nowego Roku. Inne mogą być zwyczaje, pokarmy a nawet termin.

Jak obchodzony jest koniec roku w różnych częściach naszego globu?

Jak podaje portal Statista w Chinach, Wietnamie i Korei Południowej 12 lutego obchodzone jest Święto Księżycowego Nowego Roku. W Chinach 2021 rok był nazywany Rokiem Wołu. Chociaż 1 stycznia jest również świętem państwowym w kraju, jest to raczej nieistotne święto w porównaniu z masowymi obchodami chińskiego Nowego Roku trwającymi siedem dni lub nawet dłużej. Chińczycy witają dwa nowe lata w krótkich odstępach czasu i, jak pokazuje poniższy wykres, nowy rok obchodzony jest prawie co dwa miesiące biorąc pod uwagę różne części świata.

W kalendarzu islamskim, według którego żyją kraje muzułmańskie, nowy rok rozpoczyna się w sierpniu. Poprzedni trwał od 20 sierpnia 2020 r. do około 8 sierpnia 2021 r. — dwanaście dni krócej niż 365 dni roku gregoriańskiego. Data wyznaczona przez Arabię ​​Saudyjską opiera się na astronomicznych obliczeniach cykli księżyca. Wiele krajów w regionie podąża za przykładem Saudyjczyków, jednakże niektóre czekają, aż same będą w stanie dostrzec nów, co powoduje nieco inne daty obserwacji, a tym samym świętowania. Wiele regionalnych obchodów nowego roku opiera się na kalendarzach księżycowych, co powoduje, że ich daty każdego roku różnią się od kalendarza gregoriańskiego, który opiera się na jednym obrocie Ziemi wokół Słońca. Ponieważ rok islamski jest jedynym, który jest znacznie krótszy niż rok słoneczny, święto islamskie jest również jedynym, które może mieć miejsce w dowolnym miesiącu kalendarza gregoriańskiego.

W Azji Południowo-Wschodniej obchodzony jest zarówno Nowy Rok 1 stycznia i regionalne święto Songkran. Jego data była kiedyś określana przez księżycowy kalendarz hinduski, ale od pewnego czasu dla wygody ustalono daty gregoriańskie, które różnią się nieznacznie w zależności od kraju. W Indiach nowy rok kalendarza hinduskiego obchodzony jest w różne dni w marcu i kwietniu, w zależności od regionu. Popularne są również obchody 1 stycznia.

Amerykański Nowy Rok

Pomimo ryzyka związanego z pandemią Covid-19 wiele osób w USA zamierza się spotkać w gronie najbliższych, aby razem pożegnać stary rok i świętować nadchodzący 2022 rok. Według danych z Global Consumer Survey Statista w Ameryce życzenie przyjaciołom i rodzinie szczęśliwego nowego roku (43%) jest kluczowym elementem obchodów Nowego Roku. Na liście priorytetów Amerykanów wysoko znajduje się również oglądanie spadającej kuli na Times Square  w Nowym Jorku (28%) i odliczanie czasu do końca roku (35%). Nie można również zapomnieć o tradycji pocałunku o północy (30%).

Nowy Rok w Polsce

W Polsce tradycja hucznego świętowania nocy sylwestrowej i powitania Nowego Roku jest stosunkowo krótka. W naszym kraju do drugiej połowy XIX wieku prawie nie istniał zwyczaj organizowania balów sylwestrowych, zabaw tanecznych czy chociażby toastów noworocznych, czyli zwyczajów bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj sylwestra. Jakiś czas temu w Polsce Nowy Rok był witany nieco inaczej niż współcześnie. Głównie Sylwestra obchodzono w dużych miastach oraz bogatych domach. W regionach wiejskich i tradycji ludowej do ostatniego dnia roku nie przywiązywano dużej wagi. Znacznie ważniejsze były obrzędy przesilenia zimowego, czyli święta Bożego Narodzenia.

Od dawnych staropolskich zwyczajów wiele się zmieniło. Niezmienne jednak pozostaje od dawien dawna, że w tym szczególnym dniu życzymy sobie wszystkiego co najlepsze, a zważywszy na ciężkie czasy pandemii, coraz ważniejsze staje się wytrwanie w zdrowiu, które pozwoli nam realizować nasze plany w Nowym 2022 roku.

#Nowy Rok #tradycje #2021

/kontakt/deklaracja-dostepnosci/polityka-prywatnosci/