Aktualności

Kontrola rodzicielska- ilu rodziców ją stosuje?

Artykuł / 25.03.2022

Kontrola rodzicielska- ilu rodziców ją stosuje?

Na rynku istnieje wiele różnych możliwości dbania o cyfrowe bezpieczeństwo dzieci. Pytanie tylko, jak wielu rodziców ich używa i w jakim zakresie.

Dziecko wraz niezależnie od wieku interesuje się światem online. Jednak im mniejsze dziecko, tym bardziej  rodzic powinien interesować się, co dziecko robi w internecie, jak długo absorbują go treści tam znalezione i czy te treści są dla niego odpowiednie. Na barkach rodziców stoi obowiązek zatroszczenia się o to, żeby kontakt jego dziecka z wirtualną rzeczywistością był w jak największym stopniu bezpieczny.

Z raportu Bezpieczeństwo w Internecie wśród dzieci 8-16 lat zrealizowanych na zlecenie Trend Micro Polska w 2020 roku wynika, że większość (85%) rodziców słyszało o kontroli rodzicielskiej, jako sposobie zabezpieczania urządzeń dziecka. Jedna trzecia z badanych rodziców zadeklarowała, że nie potrafiłaby takiej kontroli ustawić na urządzeniu mobilnym bądź komputerze.

 

Według danych z badania dzieci i rodziców przeprowadzonych dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) w 2017 roku wynika, że jedna trzecia rodziców stosuje narzędzia kontroli rodzicielskiej wobec swoich dziecko korzystających z Internetu (34,3%). Ponad 60% rodziców wskazało, że nie stosuje żadnej kontroli aktywności  swojego dziecka w sieci.

W celu poznania popularności stosowania cyfrowych form sprawowania pieczy nad aktywnością dziecka w sieci NASK zrealizował w grudniu 2020 badania wśród rodziców i opiekunów młodzież z ostatnich klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. W kwestionariuszu znalazły się pytania o kontrolę rodzicielską. Na pytanie, czy w miejscu, w którym zamieszkują wraz z dzieckiem, zainstalowany jest filtr rodzinny bądź inna technologia ograniczająca dostęp do niebezpiecznych treści w internecie, blisko co trzeci (67%) rodzic przyznaje, że w domu nie stosuje technologii zabezpieczających przed niebezpiecznymi treściami. Tylko co piąty zapytany potwierdza stosowanie działań zapobiegawczych w oparciu o filtry kontroli rodzicielskiej blokujące dostęp do niepożądanych zasobów internetowych. Część ankietowanych wskazała, że trudno jest określić, czy takie zabezpieczenie funkcjonuje w ich domu (5,9%).

Przedstawionych deklaracji dorosłych nie potwierdzają same nastolatki. Tylko nieliczni (8,7%) uważają, że rodzice stosują systemy kontroli ryzykownych treści w internecie. Blisko 70% twierdzi, że w ich domu/mieszkaniu nie jest zainstalowany filtr rodzinny ani inna technologia ograniczająca dostęp do niebezpiecznych treści w internecie. Ponad co piątemu nastolatkowi (22,3%) trudno powiedzieć, czy w domu stosowane są takie rozwiązania.

Według badań UKE z 2021 roku wynika, że ponad połowa (59,5%) rodziców wprowadza ograniczenia korzystania z internetu dla swoich dzieci. Nieco ponad 60% badanych rodziców wskazało, że ich dziecko ma ograniczenia w zakresie liczby godzin, kiedy dziecko może grać w gry (w tym gry online). Natomiast w odniesieniu do pytań o ograniczenia w korzystaniu z telefonu niewiele więcej niż 60% rodziców odpowiedziało, że kontroluje w tym zakresie swoje dziecko. Te dane potwierdziło 57,8% ankietowanych dzieci.

Dużym wsparciem dla rodziców może być oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej. Oprogramowanie pozwala między innymi na indywidualne definiowanie kryteriów blokowania stron, np. na podstawie wskazanych przez rodziców słów kluczowych. Pod koniec 2021 roku w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) powstała aplikacja mOchrona, która umożliwia ustalanie reguł dotyczących korzystania z internetu i używanych aplikacji oraz daje dostęp do informacji o aktywności dziecka na urządzeniu. Żadne rozwiązanie nie zastąpi jednak osobistego zaangażowania rodzica, ustalenia jasnych, przejrzystych, konsekwentnie realizowanych reguł i zasad korzystania z sieci oraz wspólnego odkrywania świata cyfrowego.

#kontrola rodzicielska #nastolatki #nastolatki 3.0 #rodzice nastolatków 3.0 #parental control

Autor: Mariola Błażej

/kontakt/deklaracja-dostepnosci/polityka-prywatnosci/