Aktualności

Komunikacja za pomocą RCS w Polsce

Artykuł / 12.01.2023

Komunikacja za pomocą RCS w Polsce

W dzisiejszych czasach, mając możliwość dostępu do internetu, coraz częściej rezygnujemy z komunikacji za pomocą tradycyjnych SMS-ów.  

Krótka wiadomość tekstowa (SMS) na zawsze zmieniła komunikację, ale od czasu pierwszego wysłanego SMS-a znacząco zmienił się sposób przekazywania i odbierania informacji. W dzisiejszych czasach coraz częściej przekonujemy się, że w komunikacji mobilnej przydaje się coś więcej niż tylko słowa.

Z raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego z Polsce z 2021 roku wydanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wynika, że telefonia mobilna stanowiła 33% wartości rynku telekomunikacyjnego. W 2021 roku w porównaniu z 2020 rokiem przychody z usług wzrosły o 7%, do 13,4 mld zł. Utrzymał się trend wzrostowy liczby użytkowników, łączna liczba kart SIM wyniosła ponad 56 mln, a jedna na 10 kart działała w ramach mobilnej transmisji danych M2M (Machine to Machine – zdolność maszyn i urządzeń do komunikowania się ze sobą nawzajem). W porównaniu do 2020 roku karty M2M odnotowały wzrost o 1,2 mln, co było związane z automatyzacją pewnych procesów, np. wymianą tradycyjnych kas fiskalnych na kasy fiskalne online czy też zmianą systemu bramkowego na autostradach.

Zmiany widoczne są również w zakresie usługi krótkich wiadomości tekstowych. Dane z raportu UKE z 2021 roku pokazują duży wzrost zainteresowania wiadomościami RCS – Rich Communication Services (221 mln wysłanych wiadomości). Mogą one w przyszłości zastąpić tradycyjne SMS-y i już w tej chwili stanowią dla nich poważną konkurencję. Coraz większy udział w rynku wiadomości tekstowych mają SMS A2P (generowane przez systemy informatyczne i aplikacje), których łączna liczba stanowiła 20% wszystkich wysłanych SMS w kraju w 2021 roku.

Jak wynika z danych UKE, z roku na rok rośnie zainteresowanie nowym typem usług, jakimi są wiadomości wysyłane w standardzie RCS. Dane, jakimi dysponuje UKE, wskazują na wzrost liczby wysłanych wiadomości RCS o 1280% w stosunku do 2020 roku. Przed 2020 r. ten typ komunikacji nie cieszył się popularnością. W ubiegłym roku (2021) operatorzy dynamicznie rozwinęli tę usługę, co widać po liczbie wysłanych wiadomości – wynosiła ona aż 221 mln, a w 2020 roku jedynie 16 mln.

Czym jest RCS (Rich Communication Services)?

RCS to zaawansowany i dużo bardziej rozbudowany system wiadomości tekstowych. Ogólnym założeniem operatorów RCS jest całkowite wyparcie dotychczasowych tradycyjnych wiadomości SMS i MMS. Technologia RCS istnieje już od 2007 roku. W 2008 roku została przejęta przez GSMA (GSM Association), międzynarodową organizację handlową, która reprezentuje wszystkich operatorów na całym świecie. W 2016 roku rozpoczęto proces wdrażania, mający na celu pomóc sieciom komórkowym i producentom telefonów rozpowszechnić funkcję czatu RCS. Od tego momentu stało się to powszechnie stosowanym rozwiązaniem komunikacji, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Wiadomości RCS od jakiegoś czasu są dostępne także w Polsce i wielu użytkowników urządzeń z systemem Android korzysta już z tej usługi. Na pierwszy rzut oka mogło by się wydawać, że wiadomości RCS niczym nie różnią się od popularnych aplikacji typu Messenger czy WhatsApp. Istnieje jednak różnica, która polega na tym, że aby komunikować się za pomocą wiadomości RCS użytkownik nie musi pobierać żadnych nowych aplikacji i zakładać kolejnych kont. Jedyne, czego potrzebuje, to własny numer telefonu.

System RCS ma również inne nazwy: SMS 2.0, jibe, joyn, RCS-e, Message+ czy SMS+. Dzięki nowej technologii wiadomości otrzymywane na numer telefonu będą przypominały te z komunikatorów internetowych, takich jak Facebook Messenger, WhatsApp, Teams czy Slack. Będą posiadały też dużo więcej funkcji.

Oto przykładowe funkcje czatu RCS:

Zintegrowane wiadomości: komunikacja SMS, MMS i czat w jednym oknie; możliwość dzielenia się różnymi plikami: obrazkami, wideo, lokalizacją, dźwiękami, naklejkami, GIF-ami, InTyping, czyli informowanie o tym, że ktoś odczytał komunikat i pisze w danej chwili wiadomość; grupowy czat dostępny dla maksymalnie 100 uczestników.

Zaawansowane rozmowy głosowe i wideo: rozmowy telefoniczne za pośrednictwem IP, rozmowy wideo, możliwość zdefiniowania tematu rozmowy, obrazka wyróżniającego, lokalizacji, przeznaczenia rozmowy, możliwość wymiany treści, np. obrazkowych podczas rozmowy (obrazków, wideo, map).

Możliwości, jakie daje czat RCS, są naprawdę ogromne. Pozwala on na: dzielenie się linkami; przesyłanie plików (do 100 MB): grafik (zdjęć w wysokiej rozdzielczości, obrazów, GIF-ów), emotikonów, naklejek, wideo, dźwięków, dokumentów; udostępnianie lokalizacji i inne. Teraz pozostaje nam tylko czekać, aż tego typu rozwiązanie na stałe zamieni nasz dotychczasowy sposób komunikacji.

#komunikacja #komunikacja internetowa #smartfon #RCS

Autor: Mariola Błażej

/kontakt/deklaracja-dostepnosci/polityka-prywatnosci/