Aktualności

Jaki powinien być Nowy Smartfon- czy telefon ma termin ważności i ile musi kosztować?

Artykuł / 09.11.2021

Jaki powinien być Nowy Smartfon- czy telefon ma termin ważności i ile musi kosztować?

Smartfon już niedługo całkowicie wyprze telefon komórkowy, tablet, aparat fotograficzny, odtwarzacze muzyki, GPS itd. A to tylko nieliczne z funkcji, jakie posiada. Większość Polaków nosi to urządzenie zawsze przy sobie, albo ma je w zasięgu wzroku bądź słuchu, a gdy go zgubi odczuwa niepokój.

Z licznych badań i analiz wynika, że na przestrzeni lat zmieniały się potrzeby względem posiadania urządzeń typu smartfon. W 2014 roku Główny Urząd Statystyczny podawał, że smartfona posiada co czwarty Polak.

Z kolei w badaniu z 2017 roku Głównego Urzędu Statystycznego wykazano, że prawie 60 % Polaków jest posiadaczem smartfona. Najwięcej użytkowników smartfonów jest  wśród ludzi młodych (91,5% osób w wieku 16-24 lata to użytkownicy smartfonów) . GUS wskazał, że nowoczesny telefon ma ponad co drugi ankietowany (59,5%) czyli większość ludzi w Polsce. W starszych grupach odsetek użytkowników smartfonów spada. Tylko co siódmy (14,9%)  Polak po 65 roku życia ma takie urządzenie.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził w grudniu 2018 roku badanie opinii publicznej dotyczące funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych oraz preferencji konsumentów w tym zakresie. 3/4 wszystkich respondentów ( 74,8 %) odpowiedziało, że używa na co dzień smartfonów. A prawie co czwarty (24,3%) z ankietowanych wskazał na telefon tradycyjny.

Trend wzrostowy potwierdzają badania przeprowadzone przez firmę Digital Care wskazujące, że smarfony w Polsce cieszą się bardzo dużą popularnością i posiada je już niemal 80% rodaków.

Firma Digital Care, która w grudniu 2019 roku zaprezentowała wyniki badania dotyczącego korzystania ze smartfonów w Polsce „Smart Barometr, czyli Polacy i ich smartfony” ustaliła, że blisko co trzeci Polak na co dzień korzysta z więcej niż jednego telefonu (co najmniej dwóch), a w szufladach przechowujemy nawet kilka urządzeń mobilnych. Polacy preferują stosunkowo nowe urządzenia – czterech na pięciu użytkowników posiada smartfony nie starsze niż dwuletnie. Badanie pokazuje także, że  Polacy chronią swoje smartfony na wypadek uszkodzeń. Nieliczni z respondentów wskazali, że nie zabezpieczają sprzętu przed uszkodzeniem w żaden sposób (tylko 4% nie robi nic).

Natomiast z badań realizowanych przez UKE w grudniu 2020 roku wynika, że już prawie wszyscy Polacy korzystają z telefonii komórkowej (97%).

Jakie modele telefonów preferują użytkownicy w Polsce i za granicą?

Firma IDC opublikowała raport przedstawiający wyniki sprzedażowe poszczególnych producentów smartfonów na polskim rynku i sprzedaż smartfonów na świecie.

Analiza ostatniego kwartału 2020 r. dopełnia obraz rynku smartfonów. Wynika z niego, że końcówka roku była udana szczególnie dla Apple.

Natomiast jeśli chodzi o polski rynek, w ubiegłym roku sprzedano 8,53 mln smartfonów o łącznej wartości niewiele ponad 9 mld PLN. Jak wynika z najnowszego raportu firmy IDC – największą część rynku (jedną trzecią ogółu – 30,8%) stanowiły telefony marki Xiaomi. Drugą najczęściej sprzedawana marka telefonu w Polsce w 2020 roku był Samsung, Trzecie miejsce należy do firmy Huawei.

Źródło: Ilustracja z raportu IDC Mobile Phone Tracker przytoczona przez portal Benchmak.pl

Na portalu Statista można znaleźć informacje, która potwierdza, że bez wątpienia Samsung, Apple, Huawei i Xiaomi byli największymi producentami smartfonów na świecie w 2020 roku, osiągając łącznie prawie 60-procentowy udział w rynku globalnym. Chociaż te marki są kupowane i używane na całym świecie, nadal utrzymują wiodącą pozycję w krajach swojego pochodzenia. Apple jest najczęściej używany w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Samsung utrzymuje ogromny udział w rynku w Korei Południowej, a Huawei dociera do prawie 40% Chińczyków.

Niemcy i Brazylia to dwa kolejne rynki, na których koreański producent miał mocne wyniki, przy czym 40 procent w każdym z tych krajów posiadało Samsunga jako swojego głównego smartfona. Natomiast rynki w Hiszpanii, Rosji i Meksyku były bardziej zróżnicowane, a żadna z czterech największych marek nie docierała do więcej niż do jednej czwartej populacji. Chociaż cztery marki dotarły do ​​ponad 80 procent Hiszpanów, dotarły do ​​mniej niż 60 procent Hindusów.

Jak często kupować nowy telefon i ile na niego przeznaczyć?

Każdy sprzęt elektroniczny, także smartfon ma swoją określoną datę ważności. Warto wymienić smartfon na nowy, jeśli zaczyna się psuć bądź jego możliwości są już dla nas niewystarczające, a także kiedy znajdziemy wymarzony model w atrakcyjnej cenie. Postęp technologiczny, szczególnie widoczny w branży telefonów komórkowych, poniekąd wymusza zakup nowego smartfonu przynajmniej raz na 3–4 lata. Takie daty są zalecane ze względu na możliwość korzystania z aktualizacji oprogramowania, które dostają wyłącznie nowsze modele.

W ankiecie dla Telepolis ponad 5 tysięcy Polaków odpowiadało na pytanie o to, ile byłoby w stanie wydać na kupno nowego telefonu. Prawie co piąty z ankietowanych mógłby przeznaczyć na ten cel 2 tysiące złotych, najwięcej respondentów (22%) wyznacza granicę od 1000 zł do 1500 zł na zakup smartfonu. Tylko 4% badanych jest w stanie przeznaczyć na ten cel więcej niż 5 tysięcy złotych.

 

#2021 #smarfon #telefon komórkowy #media cyfrowe #urządzenia mobilne #rynek cyfrowy

/kontakt/deklaracja-dostepnosci/polityka-prywatnosci/