Aktualności

Jak ważny jest dostęp dzieci do internetu w opinii ich rodziców?

Infografika / 06.03.2023

Jak ważny jest dostęp dzieci do internetu w opinii ich rodziców?

Rozwój społeczeństwa informacyjnego sprawia, że technologie cyfrowe odnajdziemy w każdej dziedzinie życia.

Aktualnie dzieci i młodzieży zapoznają się z nimi już na bardzo wczesnym etapie swojego życia – właściwie od kołyski. W raporcie Nastolatki 3.0 z 2021 roku nastolatkowie zapytani zostali o wiek, w którym rozpoczęli samodzielne korzystanie z internetu najczęściej wskazali przedział 4-6 lat (co trzecia udzielona odpowiedź).

W raporcie NASK pt. „Edukacja cyfrowa w praktykach wychowawczych rodziców” rodzice zostali zapytani jaką wagę przykładają do posiadania przez ich dziecko/dzieci dostępu do internetu. Ponad połowa rodziców biorących udział w badaniu (55,6%) zadeklarowała, że jest to dla nich zdecydowanie ważne (26,4%), bądź ważne (29,2%). Blisko co trzeci (29,6%) respondent wybrał odpowiedź „raczej ważne”. Z kolei co dziewiąty rodzic (11%) stwierdził, że nie ma dla niego znaczenia czy dziecko będzie miało połączenie z globalną siecią.

Wyniki te pokazują, że zdecydowana większość rodziców dzieci w wieku szkolnym (od 6 do 16 lat) zwraca uwagę na to, czy ich dziecko/ dzieci ma/mają możliwość eksplorowania zasobów internetowych. Po więcej danych z raportu opisujących stosunek rodziców do internetu zapraszamy na podstronę ,,Publikacje” portalu Thinkstat.

#edukacja cyfrowa #wychowanie cyfrowe #bezpieczeństwo w sieci

Autor: Anna Jankiewicz

/kontakt/deklaracja-dostepnosci/polityka-prywatnosci/