Aktualności

Historia emotikon

Artykuł / 24.05.2022

Historia emotikon

Bez względu na to, czy tego chcemy, czy nie emotikony coraz bardziej wtapiają się w naszą komunikację, szczególnie podczas wymiany zdań za pomocą mediów społecznościowych.

Internet to miejsce ciągłej wymiany informacji i jako swojego rodzaju odrębna przestrzeń ma własny język komunikacji, którego elementami są emotikony będące substytutem komunikacji niewerbalnej.

W dzisiejszych czasach komunikacji za pomocą narzędzi online korzystamy wielokrotnie każdego dnia. Jednak rzadko zastanawiamy się nad przemianami, które dokonały się i nadal dokonują po to, by ułatwić nam ten proces. Przykładem ułatwienia komunikacji są emoji – emotikony, które dają możliwość przekazu mowy niewerbalnej.

Jak powstały emoji i jakie mają znaczenie?

W artykule naukowym Marty Wiąckiewicz pt. Emotikony – pismo obrazkowe XXI wieku czytamy:

Geneza słowa emotikon (ang. emoticon) nie została jednoznacznie wyjaśniona. Zazwyczaj przyjmuje się, że pochodzi ono od ang. emotion (emocje) oraz icon (ikona, obrazek). Językoznawca Michał Słaby uważa natomiast, że wyraz emotikon został utworzony z połączenia emotion i icon, choć pochodzi nie od icon, lecz console, w skrócie eon. Słowo konsola (klawiatura i ekran) jest zakorzenione w tradycji systemu operacyjnego Unix. Komputery pracujące pod jego kontrolą umożliwiały użytkownikom dostęp do internetowych grup dyskusyjnych (Usenet), gdzie prawdopodobnie narodził się zwyczaj stosowania emotikonów.

Za prekursora emotikon uznaje się profesora Scotta Fahlmana z Carnegie Mellon University, który po raz pierwszy 19 września 1982 użył znaku :-).

To, jakie emotikony pojawiają się na naszych telefonach oraz platformach społecznościowych, nie jest arbitralne. Od 1995 roku, kiedy pierwsze 76 piktogramów zostało zaadaptowanych przez amerykańską organizację non-profit, emotikony to wynik pracy i koordynacji przez konsorcjum Unicode. Konsorcjum nadzoruje inwentaryzację znaków w elektronicznym przetwarzaniu tekstu od 1991 roku oraz ustanawia standardy dla symboli, znaków w różnych skryptach i – co równie ważne – dobrze nam znanych emotikonów. Emotikony są kodowane jednakowo na różnych platformach, pomimo iż style ilustracji w zależności od dostawcy mogą się różnić.

Zestaw 176 prostych piktogramów z 1999 roku został wymyślony przez projektanta interfejsu Shigetakę Kuritę dla japońskiego operatora telefonicznego. Kurita jest uważany za prekursora współczesnych emotikonów. Koncepcja szybko zyskała popularność w Japonii, a Unicode, aby nadrobić rosnący w Japonii trend popularności emotikon, do 2010 roku wypuścił masową wersję ponad 1000 emotikonów.

Przemiany, jakie następowały w graficznych wizualizacjach, to przede wszystkim: w 2015 roku różne kolory skóry. W 2014 roku we współpracy z The Ad Council, ukazała się emotikonka „oko w dymku” przeciwko nękaniu. W 2017 roku pojawiły się w serwisie flagi regionalne.

W 2020 roku w ramach aktualizacji Unicode Emoji 13.0 i 13.1 wydano 334 nowe emotikony, z czego wprowadzonych w 2021 roku zostało 207 emotikonów. Użytkownicy zyskali możliwość dodawania za pomocą emotikonów takich elementów jak herbata bąbelkowa, narządy typu płuca i serce. Według danych ze strony Unicode w roku 2022 w ogólnie dostępnym obiegu prawdopodobnie pojawi się 107 nowych emotikonów. W tym między innymi fasola czy „palcowe” serca, gest dłoni spopularyzowany przez gwiazdy K-popu. Konsorcjum Unicode przekazało emotikony do wydania, ale ostateczna decyzja co do tego, jakie ikony wejdą do obiegu, jeszcze nie zapadła.

Emotikony ze względu na swoją bardzo przydatną funkcję w komunikacji międzyludzkiej doczekały się swojego święta, które jak co roku będzie obchodzone 17 lipca – World Emoji Day 

#emotikony #komunikacja internetowa #kultura internetu #internet #media społecznościowe #media cyfrowe #social media

Autor: Mariola Błażej

/kontakt/deklaracja-dostepnosci/polityka-prywatnosci/